Jak dochować postanowień noworocznych? | Agencja zatrudnienia ABC Work — Praca za granicą

Jak dochować postanowień noworocznych?

Początek nowego roku to doskonała okazja do wprowadzenia zmian – tak przynajmniej, według danych OBOP, uważa ponad połowa Polaków. Po świątecznym wypoczynku większość rodaków stawia sobie za główny cel zrzucenie zbędnych kilogramów. To noworoczne postanowienie aż 42 procent badanych. Z noworocznych tłumów pełnych zapału z pewnością cieszą się właściciele siłowni. Równie popularne posylwestrowe plany to pozbycie się nałogu, nauka języka obcego, zmiana stylu życia… Wszystkie łączy jedno – są kategoryczne i zazwyczaj kończą się po kilku tygodniach.

Badania pokazują, że jedynie 8% Polaków realizuje swoje noworoczne postanowienia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większość osób stawia sobie nierealne i źle skonstruowane cele, którym nie są w stanie sprostać. Po niedługim czasie, gdy nie widać spodziewanych rezultatów, pojawia się zniechęcenie i spadek ambicji. Co zrobić, aby w tym roku udało się zrealizować nasze cele? Skorzystaj z poniższych rad, które zebraliśmy dla Ciebie.

 1. STAWIAJ SOBIE REALNE CELE
  Według psycholog Klaudii Giese-Szczap ważne jest utrzymywanie motywacji na wysokim poziomie. Aby to się udało, obrany przez nas cel musi być realny. Psycholog radzi, jak formułować upragnione zamierzenia: “Nie, że schudnę 10 kg, tylko że będę dbała o to, żeby schudnąć po 1 kg”. Nasze cele powinny być krótkoterminowe, wtedy łatwiej będzie kontrolować swoje postępy. Pamiętaj również o tym, aby określić, co jest dla Ciebie najważniejsze. Ustalenie priorytetów pomoże Ci w skuteczniejszym osiągnięciu sukcesu.
 2. NIE BĄDŹ DLA SIEBIE ZBYT SUROWY
  Nie wymagaj od siebie poświęceń w stylu “Nie będę w ogóle jadł słodyczy”. Nie przeprowadzaj zmian zbyt rygorystycznie, ponieważ szybko stracisz zapał. Jeśli Twoim celem jest nabycie nowych nawyków żywieniowych, podejdź do tego zdrowo. Nie możesz stawiać sobie samych zakazów. W końcu każdemu należy się od życia odrobina przyjemności 😉
 3. PRZESTAŃ NARZEKAĆ
  Nawykiem, który stoi na przeszkodzie realizacji ambitnych planów, jest… narzekanie. Nasz mózg jest zaprogramowany tak, że nie chce wykonywać więcej pracy niż musi. „Często narzekanie przeprogramowuje twój mózg tak, by w przyszłości było to łatwiejsze. W efekcie po jakimś czasie odkryjesz, że łatwiej ci być negatywnym niż pozytywnym, niezależnie od tego, co się wokół ciebie dzieje. Narzekanie staje się twoim „domyślnym” zachowaniem, co wpływa na odbiór twojej osoby u innych” – twierdzi dr Travis Bradberry, znany na całym świecie ekspert ds. inteligencji emocjonalnej, autor książki „Inteligencja Emocjonalna 2.0”. Co więcej, według badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda, narzekanie zmniejsza hipokamp – część mózgu odpowiedzialną m.in. za rozwiązywanie problemów, inteligencję i pamięć.
 4. PIJ KAWĘ O 9.30
  Kolejna rada skierowana jest głównie dla miłośników porannej kawy. Jeżeli już od rana nie mamy energii na realizację naszych postanowień, radę na to może mieć neurolog Steven Miller z Uniwersytetu Medycznego w Maryland. Według niego pierwszą kawę powinniśmy wypijać dopiero po 9.30 – przynajmniej jeśli nasz tryb snu jest w miarę regularny i pracujemy w godzinach 9-17. Dlaczego? “Między 8.00 i 9.00 rano organizm produkuje największe ilości kortyzolu, czyli „hormonu stresu”, który reguluje również energię w naszym organizmie poprzez wpływ na poziom glukozy we krwi. Kortyzol daje nam więc rano naturalny zastrzyk energii, a jego poziom zaczyna spadać właśnie ok. 9.30“- wyjaśniał Miller w rozmowie z serwisem gastropod. Nieświadomi tego, że kawa spowalnia produkcję kortyzolu, często sięgamy po pierwszą filiżankę czarnego napoju zaraz po przebudzeniu. Tymczasem szkodzimy w ten sposób sami sobie: zamiast korzystać z naturalnej energii wyprodukowanej przez organizm, ograniczamy ją i czerpiemy moc do pracy z właściwości kofeiny.
 5. OPOWIEDZ O SWOICH POSTANOWIENIACH ZNAJOMYM
  Może swoją chęcią do zmiany zainspirujesz kogoś z bliskich i w ten sposób zdobędziesz towarzysza do wypadów na siłownię. Wsparcie innych to niejedyny powód, dla którego warto chwalić się swoimi planami. Psychologowie twierdzą, że trudniej przychodzi nam okłamywanie innych niż samych siebie. Jeśli opowiemy o ambitnych postanowieniach rodzinie i przyjaciołom, zyskamy dodatkową motywację do bycia wytrwałym.

Życzymy Wam wytrwałości w noworocznych postanowieniach! A nawet jeśli podwinie się Wam noga, pamiętajcie, że aby zacząć zmiany, nie musicie czekać całego roku. Okazji jest wiele – urodziny, początek wakacji, nadchodząca rodzinna impreza… Wystarczy tylko zacząć działać.

 • asystent-ce
 • ckz
 • corona-nieruchomosci
 • jober
 • jooble
 • mpc-przemysl
 • rt-tax
 • sigma
 • student-travel
 • twoj-tekst
 • zdz
 • zsku-rzeszow
 • szkolpol
 • osk piotr lublin
 • szkoła orent
 • logo towarzystwa biznesowe
 • next_jobs